Zastosowanie badania USG w pigułce

Badanie USG bezsprzecznie kojarzone jest z działem medycyny zajmującej się określaniem stanu płodu. Coraz powszechniej stosowanymi są techniki trój- oraz czterowymiarowe. Dziedziny zastosowania ultrasonografii wykraczają jednak poza obszar położnictwa i ginekologii. Dzięki wykorzystaniu działania fal ultradźwiękowych, posługiwanie się metodą USG pozwala na obserwowanie naszych narządów bez potrzeby naświetlania ich promieniami RTG czy wiwisekcji.

Funkcjonowanie ultrasonografii posiada więc charakter diagnostyczny, dlatego należy do dziedziny badań przesiewowych. To głównie dzięki temu, USG stosowane jest w urologii, do badania jąder, cewki moczowej oraz pęcherza. Równie często przeprowadza się obserwacje jamy brzusznej w celu wykluczenia schorzeń związanych na przykład z nerkami. Takie badanie musi być wykonane w odpowiedniej porze dnia, przed przyjęciem pokarmu.

Stosowanie ultrasonografii ma również miejsce w dziedzinie medycyny ratunkowej. Dzięki tej technice badań przesiewowych, możliwym jest szybkie założeniem wenflonu u osoby poszkodowanej.

Dzisiejsze rozwiązania techniczne pozwalają na wykorzystywanie USG w terenie, poprzez przenośne modele ultrasonografu. Nieco odmienna gałąź medycyny, w której USG jest dzisiaj prawie niezbędnym typem badania to medycyna sportowa. Za jej pomocą określa się występowanie schorzeń ortopedycznych oraz wydajność układu naczyniowo-krążeniowego.

Ultrasonograf przydaje się do obserwacji różnych części naszego ciała

Mowa tu o tarczycy, piersiach, tętnicach oraz sercu. Możliwość obserwacji stawów pozwala określić ich prawidłowy rozwój u dzieci. Ze względu na szerokie zastosowanie USG, tego typu badanie jest dziś powszechnie dostępne. Wystarczy odszukać adres najbliższej kliniki, posługując się frazą taką jak na przykład USG Łódź’.

Uzyskanie pełnego dostępu do przychodni dysponujących sprzętem ultrasonograficznym pozwoli nam wybrać pomiędzy najbardziej innowacyjnymi placówkami, które oferują badania USG w technice 3D/4D. Skorzystanie z takiej obserwacji polecane jest przyszłym matkom, gdyż pozwala ono uzyskać wyraźny obraz dziecka.