Czy badać znamiona po lecie?

Wielu z nas rodzi się ze znamionami. Są to większe lub mniejsze pieprzyki, do których przez lata zdążyliśmy przywyknąć. Czasami z biegiem czasu pojawiają się nowe a związane jest to postępujących barwnikowych przemian skórnych które postępują z wiekiem. Nie ma osoby bez pieprzyków. Dermatologia jednak wie jak dokładnie trzeba się im przyglądać. Czasami pieprzyk który wydaje się nam niegroźny może przerodzić się w zmianę nowotworową popularnie zwaną czerniakiem.

Groźne zmiany skórne

dobry dermatolog

Nie tylko nowe pieprzyki nam zagrażają. Pod wpływem promieniowania UV może dojść do zezłośliwienia komórek barwnikowych i rozwinięcia się z nich choroby która stanowi dla nas prawdziwe zagrożenie. Nasza dokładna obserwacja i regularne wizyty u dermatologa mogą pomóc nam uniknąć zagrożeń.

Jeżeli jakieś znamię czasami zmienia kształt, krwawi, swędzi jest dość dużej wielkości o lekkiej różowej otoczce w okół jest to znamię które koniecznie dermatolog musi zobaczyć. Może chociaż oczywiście nie musi być to zmiana która zagraża naszemu życiu a dermatologia jest od tego by stwierdzić czy jest to
normalny pieprzyk czy już nie.

Profilaktyka to podstawa

Jak często się badać? Przecież nie będziemy biegać co tydzień z każdym nowym pieprzykiem. Nie ma sensu też zaznaczać ich sobie w kółeczko by przekonać się czy były tu już wcześniej czy towarzyszą nam od niedawna. A co z pieprzykami które są np na kolanie, łokciu czy plecach. Przecież ich nie jesteśmy w stanie zobaczyć więc nie zweryfikujemy czy odpowiadają podanemu powyżej opisowi.

Najlepiej będzie raz do roku po wakacjach udać się do dermatologa by obejrzał dokładnie nasze znamiona. Jeżeli dermatolog uzna, że trzeba się głębiej przyjrzeć czemuś konkretnie takie wizyty mogą być częstsze. Jednak raz do roku jest to zupełnie bezpieczny profilaktycznie termin.

Pamiętajmy, że dermatologia nie zajmuje się tylko pieprzykami i lekarza dermatologa możemy odwiedzać znacznie częściej jeżeli mamy problemy skórne innego rodzaju, łamią się nam paznokcie lub wypadają włosy. We wszystkich tych zagadnieniach dermatologia nam pomoże. Więcej informacji znajdziecie tutaj:https://salvemedica.pl/dermatologia

Related Posts

© 2024 MKS Nekla - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress