Brak apetytu u dziecka – wizyta u lekarza

Spadek apetytu u dziecka może spowodować szereg niekorzystnych dla zdrowia objawów. Brak chęci na jedzenie to często zjawisko przejściowe, jednak utrzymując się przez kilka dni staje się pierwszym sygnałem pogorszonego stanu zdrowia.  Jeżeli brak apetytu u dziecka nie powoduje objawów ubocznych takich jak  płaczliwości, zły humor, spadek masy ciała lub zahamowanie wzrostu, nie powinniśmy mieć powodów do obaw.

Naszą uwagę powinny wzbudzić czynniki takie jak:

  • bladość,
  • zmęczenie,
  • mała aktywność fizyczna

czyli pierwsze symptomy anemii. Do niepokojących sygnałów należą również nadęcie brzucha oraz znaczące pogorszenie się humoru. To sygnały świadczące o możliwości nietolerancji na niektóre składniki diety. Z kolei katar czy kaszel mogą być pierwszymi symptomami różnego rodzaju infekcji. Stresujące sytuacje lub zaburzenia w odżywianiu to przyczyny występowania zaparć, dla których można zaobserwować brak apetytu u dziecka.

Inne charakterystyczne objawy braku apetytu u dzieci

Charakterystyczne objawy tego schorzenia to wzdęcia, bóle okolic brzucha oraz napinanie mięśni. W przypadku zaobserwowania kilku z powyższych zjawisk należy, czym prędzej skonsultować się z pediatrą. Jeżeli czynniki, jakie zaobserwowaliśmy rzeczywiście mają negatywny wpływ na zdrowie maluszka, prawdopodobnie zostanie on skierowany na badanie krwi i okolic podbrzusza. W przypadku bardziej złożonych symptomów, pomocnym może okazać się badanie moczu lub bardziej szczegółowe badania krwi.

Dla dzieci, które pomimo podawanych specyfików dalej nie rosną na wadze, zalecane są specjalne lekarstw, które stymulują wzrost. Choć na ogół są one dostępne są bez recepty, ich zażywanie musimy skonsultować z lekarzem.

Występowanie braku apetytu u dziecka może mieć również przyczynę natury psychicznej. Jeżeli spożywaniu posiłków towarzyszy stres, zmuszamy dziecko do jedzenia większych porcji niż potrzebuje, lub po prostu wpajamy mu niekorzystne nawyki żywieniowe, zmiana w sposobie żywienia pozostaje jedynie w rękach rodziców i najbliższego otoczenia.

Related Posts

Zuza studiuje zaocznie na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie fizjoterapię, a po godzinach działa jako redaktor kilku serwisów internetowych poświęconych zdrowiu i urodzie. W przyszłości chciałaby prowadzić największy w Polsce serwis gromadzący ekspertów medycyny w celu dostarczania informacji o zdrowiu człowieka.
© 2024 MKS Nekla - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress