Infekcje zapalne pochwy – jak powstają i jak leczyć?

Zdecydowana większość mężczyzn, lecz również spora część kobiet nie jest świadoma, że zachorowanie na infekcje pochwy i zapalenie genitaliów jest powszechne wśród kobiet. Powodów jest mnóstwo, lecz fakt pozostaje faktem – blisko 50% populacji kobiet na Ziemi choć raz miało schorzenie spowodowane grzybicą albo inną infekcją. Wierząc w to, że wiedza pozwala przeciwdziałać chorobie, publikujemy dzisiaj artykuł o zapaleniu i infekcjach pochwy.

Zapalenie i infekcje pochwy – źródła problemów

Do zapalenia pochwy dochodzi najczęściej w wyniku infekcji grzybem z rodziny Candida. Ten na co dzień niegroźny grzyb naturalnie występuje w ściankach pochwy każdej kobiety. W momencie podrażnienia albo zaburzenia naturalnej flory okolic intymnych u kobiety, grzyb z rodziny Candida albicans zaczyna namnażać się, a przez to powodować infekcje pochwy.

Przyczynami powstawania zapalenia pochwy może być:

  • Nieprawidłowa higiena intymna, która powoduje powstanie warunków do namnażania się grzyba,
  • Nieprawidłowo stosowana albo źle dobrana antykoncepcja hormonalna,
  • Przebywanie na długotrwałej antybiotykoterapii powodującej dodatkowe zagrzybienie ciała,
  • Dieta bogata w cukry proste, zwłaszcza zawarte w słodyczach albo skrobi, powodująca dostarczanie grzybowi w pochwie pożywki do rozwoju,
  • Zakażenie pochwy i sromu w kontakcie z obiektem w miejscu publicznym, np. na basenie albo w toalecie miejskiej,
  • Zakażenie od zarażonego partnera seksualnego,

Co ciekawe, zapalenie pochwy spowodowane infekcją grzybem Saccharomyces cerevisiae do złudzenia przypomina pierwsze objawy cukrzycy. Dlatego też, jeśli jesteś kobietą i stwierdza się u ciebie z dnia na dzień objawy cukrzycy, bardzo możliwe, że powodem jest infekcja pochwy. Przebadaj się na obecność grzyba u ginekologa, aby wykluczyć możliwość pomyłki, a w efekcie niewłaściwe leczenie przyczyn choroby.

Zarazem podkreślamy, że zakażenie od partnera jest jedną z rzadszych przyczyn powstawania infekcji pochwy. Dużo częściej dochodzi do zapalenia w efekcie stosowania antykoncepcji albo antybiotykoterapii. Partner, nawet jeśli zarażony, znacznie rzadziej jest aktywnym roznosicielem grzyba.

Objawy zapalenia pochwy

Piekący srom, swędzenie okolic krocza, a także upławy o białym kolorze i gęstej konsystencji to najczęstsze objawy na zapalenie pochwy. infekcje i zapalenie pochwy u kobiet

Objawy i ból może się nasilać zwłaszcza w momentach oddawania moczu albo też penetracji czy podrażnienia ścianek pochwy podczas stosunku płciowego albo stosowania tamponów. Jeśli dojdzie do powstawania upławów, kontakt z lekarzem jest wymagany jak najszybciej.

Leczenie zapalenia infekcyjnego pochwy

Domowe sposoby leczenia pieczenia sromu poprzez nasiadówki w wyciągu z rumianku nie zdadzą się na nic. Mogą przynieść ulgę oraz poprawić nieco higienę intymną, niemniej tylko leczenie pod okiem ginekologa jest skuteczną metodą na wyleczenie zapalenia pochwy.

Infekcje pochwy leczy się przy pomocy globulek dopochwowych zawierających polikrezulen. Ten składnik powoduje złuszczanie się ścianek nabłonka pochwy, a w efekcie wydalenie go z organizmu razem z zakażeniem. Do tego dochodzi usunięcie z naszego życia przyczyny powstania infekcji pochwy, czyli antybiotyków czy też leków antykoncepcyjnych. Poprawa higieny intymnej jest kluczową, jeśli chcemy skutecznie zaleczyć bolesne schorzenie.

We wszystkich wątpliwościach najlepiej zapytać naszego ginekologa albo choćby farmaceutę. Ich doświadczenie pozwoli nam uniknąć problemów z infekcjami pochwy na lata.

Related Posts

Zuza studiuje zaocznie na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie fizjoterapię, a po godzinach działa jako redaktor kilku serwisów internetowych poświęconych zdrowiu i urodzie. W przyszłości chciałaby prowadzić największy w Polsce serwis gromadzący ekspertów medycyny w celu dostarczania informacji o zdrowiu człowieka.
© 2024 MKS Nekla - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress