Lecytyna i jej wpływ na działanie naszego mózgu i wątroby

Ludzie generalnie wiedzą, że istnieje dobry i zły cholesterol, że trzeba odżywiać się prawidłowo oraz mieć dostęp do witamin oraz minerałów. Jednak niewielu wie, że lecytyna jest jednym składnikiem, który ma niebagatelny wpływ na działanie całego naszego organizmu. Można śmiało powiedzieć, że gdyby nie lecytyna to żadne witaminy nie byłyby w stanie nas utrzymać przy życiu.

Z czego składa się lecytyna i jakie ma działanie?

Lecytyna jest zbudowana z wielu składników, jednak najważniejsze z nich to:

  • Cholina
  • Izynol

Pierwszy składnik odpowiada za prawidłową przemianę materii. Cholina w lecytynie jest obecna w całym organizmie, a dokładniej w każdej komórce. Bierze udział w kontrolowaniu przemian materii oraz odpowiada za trawienie cholesterolu HDL. Badania na szczurach udowodniły, że sam cholesterol HDL nie będzie miał takiego znaczenia, jeśli nie wesprze się go odpowiednią ilością lecytyny.

Natomiast izynol, drugi składnik, jaki ma lecytyna, odpowiada między innymi za prawidłową pracę układu nerwowego. Stanowi element osłonki mielinowej nerwów, a także znajduje się w rdzeniu kręgowym i mózgu.

Osoby aktywnie pracujące fizycznie oraz uprawiające sporty powinny w szczególności spożywać potrawy albo suplementy diety zawierające lecytynę. Jej niedobór może powodować, że będziemy narażeni na ciągłe zmęczenie oraz problemy z cholesterolem.

Występowanie lecytyny

Naturalnymi i bogatymi źródłami lecytyny są przede wszystkim wszelakie ziarna soi oraz fasoli. Posiadają one na tyle duże stężenie lecytyny, że częstokrotnie są wykorzystywane do wytwarzania ekstraktów mających na celu przygotowanie suplementu diety.

Niemniej mężczyźni nie powinni spożywać soi w dużych ilościach dla lecytyny, ponieważ może powodować to problemy z płodnością. Lepiej zamiast tego stosować suplementy diety z lecytyną.

Related Posts

Zuza studiuje zaocznie na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie fizjoterapię, a po godzinach działa jako redaktor kilku serwisów internetowych poświęconych zdrowiu i urodzie. W przyszłości chciałaby prowadzić największy w Polsce serwis gromadzący ekspertów medycyny w celu dostarczania informacji o zdrowiu człowieka.
© 2024 MKS Nekla - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress