Naderwanie mięśnia a ból

Ból mięśnia wcale nie musi mieć związku z żadną tajemniczą ani też poważną chorobą. Bardzo często, żeby nie powiedzieć iż przede wszystkim, mięśnie bolą nas z powodu uszkodzenia mechanicznego. Bóle mięśni może zatem wywołać naderwanie mięśnia – czyli kontuzja powszechna wśród wszystkich tych osób, które na co dzień bądź co najmniej kilka razy w tygodniu starają się uprawiać jakąkolwiek aktywność fizyczną.

Nie ma przy tym znaczenia, czy startujemy w maratonie czy ćwiczymy zumbę – w każdym z tych przypadków łatwo jest o kontuzję. Ból jest uporczywy i bardzo często występuje wespół z obrzękiem, jednakże nie wymaga specjalistycznej konsultacji lekarskiej. Jak poznać, że naderwaliśmy sobie mięsień? Przede wszystkim podczas sportu odczuwamy nagły i silny ból, nie jesteśmy w stanie dalej ćwiczyć. Dookoła miejsca, które nas boli, tworzy się obrzęk oraz zasinienie.

Jak wygląda naderwanie mięśni „od środka”?

Naderwanie mięśnia to po prostu rozerwanie włókienek go tworzących, które dostarczają do naczyń krew. Czasem uszkodzeniom ulegają także drobne nerwy, jeżeli siła nacisku była naprawdę duża. Nic dziwnego, że szybko pojawiają się bóle mięśni w tej okolicy. Rozpoznanie naderwania nie jest trudne, wystarczy przebadać się ręką.

Jeżeli jednak ból jest naprawdę silny i podejrzewamy, że mogło także dojść do urazu w obrębie kości, to warto zasięgnąć porady lekarskiej i wykonać zdjęcie RTG. Odłamki złamanej kości mogą dostać się do krwiobiegu, co jest zdecydowanie bardziej niebezpieczne w skutkach.

Samo leczenie naderwanego mięśnia polega na stosowaniu nań zimnych okładów oraz unieruchomieniu uszkodzonej kończyny.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=416rGcUMYcQ[/tube]

Skuteczny elastyczny bandaż

W większości przypadków wystarczy nam do tego elastyczny bandaż. Co ważne, nie próbujemy mięśnia „rozruszać”, ani rozciągać – musi on dostać odpowiedni czas na regenerację. Nawet nieznaczne naderwanie, w wyniku późniejszego naciągania może sprawić, że dojdzie do poważniejszego uszkodzenia. W przypadku lekkiego urazu należ poczekać kilka dni, a później delikatnie napinać mięśnie kilka razy dziennie, by pobudzić je do normalnego działania.

Related Posts

Zuza studiuje zaocznie na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie fizjoterapię, a po godzinach działa jako redaktor kilku serwisów internetowych poświęconych zdrowiu i urodzie. W przyszłości chciałaby prowadzić największy w Polsce serwis gromadzący ekspertów medycyny w celu dostarczania informacji o zdrowiu człowieka.
© 2024 MKS Nekla - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress