Pierwsze miesiące życia i ich wpływ na rozwój dziecka

Rozwój dziecka jest procesem złożonym i wymaga ze strony rodziców wielu wyrzeczeń. Macierzyństwo i ojcostwo są długotrwałym procesem, który rozpoczyna w ich życiu zupełnie nowy etap, stawiając codziennie szereg wyzwań. Niezaprzeczalnie, głównym elementem jest jednak posiadanie wiedzy na temat prawidłowego rozwoju dziecka i szczególna troska oraz dbałość właściwy rozwój dziecka.

Rozwój dziecka i szczególna rola rodziców

Rodzice jako najlepsi obserwatorzy mogą dostrzec wiele niepokojących objawów, których analiza może okazać się skuteczna przy niwelowaniu fizycznych lub psychicznych zaburzeń, zachodzących w procesie rozwoju. O tyle ważne jest obserwowanie wszelkich niepokojących oznak.

Rozwój dziecka i obserwacja rodzicielska

Uważa się, że czas, w którym zachodzi najszybszy rozwój dziecka to okres pierwszych trzech lat, a głównie pierwszy rok życia dziecka. Rodzice są zobowiązani do znajomości poszczególnych stadiów rozwoju niemowlęcia. Ważna jest znajomość przebiegu poszczególnych faz. Nie tylko konsultacje lekarskie przynoszą pożądane efekty, związane z prawidłową obserwacją potomstwa. Ważne jest codzienne przyglądanie się zachowaniom i reakcjom dziecka, które związane są z normami wieku i warunkują prawidłowy rozwój dziecka. Stymulowanie zachowań dziecka to kolejny krok do kształtowania jego reakcji na poszczególnych poziomach procesu rozwoju.

Pierwsze dwa miesiące życia dziecka – jak przebiega w nich rozwój dziecka

Warto przyjrzeć się procesowi rozwoju dziecka na przełomie pierwszych dwóch miesięcy. Począwszy od fazy noworodka – w raz z reakcjami odruchów chwytnych, reakcją na bodźce, uspokajaniu się podczas brania na ręce. Pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecko reaguje otwieraniem dłoni, zaciska dłoń na przedmiocie, wydaje z siebie pojedyncze głoski. Koniec drugiego miesiąca życia niesie za sobą umiejętność utrzymywania przez niemowlę głowy w górze przez kilka sekund, dziecko potrafi zatrzymywać wzrok na poruszającej się twarzy i sukcesywnie ją śledzi.

Related Posts

Zuza studiuje zaocznie na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie fizjoterapię, a po godzinach działa jako redaktor kilku serwisów internetowych poświęconych zdrowiu i urodzie. W przyszłości chciałaby prowadzić największy w Polsce serwis gromadzący ekspertów medycyny w celu dostarczania informacji o zdrowiu człowieka.
© 2023 MKS Nekla - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress