Jak rozmawiać o antykoncepcji z nastolatkiem?

Problem wczesnej inicjacji seksualnej jest coraz powszechniejszy w Polsce – szacuje się, że aktywność seksualną podejmują już osoby w wieku 13-14 lat. Wiek inicjacji seksualnej regularnie spada od wielu lat, co mocno niepokoi nie tylko lekarzy, ale również pedagogów oraz samych rodziców.

Skąd wynika to zjawisko?

Przede wszystkim ze znacznie zmieniających się warunków środowiskowych – współczesny świat sprawia, że dzieci znacznie szybciej pragną stać się dorosłe, przynajmniej w ich prywatnym mniemaniu. Spadający wiek inicjacji seksualnej to jeden z kluczowych dowodów na to, jaki wpływ ma dzisiejszy świat i presja społeczna na dzieci. Nastolatkowie odczuwają olbrzymią presję otoczenia – otaczając się znajomymi w różnym wieku i wychowanych w różnych domach często stawiani są pod ścianą. Nastolatkowie posiadają znikomą wiedzę zarówno na tematy związane z anatomią własnego ciała, jak również na tematy antykoncepcji.

Rozmowę z synem warto przeprowadzić na neutralnym gruncie – delikatnie podpytać o partnerkę, dziewczynę, zapytać, czy się zabezpieczają. Jeśli rozmowa idzie w dobrym kierunku warto uświadomić dziecku, jak ważna jest odpowiednia ochrona przed niechcianą ciążą. Swoją wiedzę na temat współżycia najczęściej z gazet, telewizji i Internetu. W przeważającej większości informacje które znajdują są mylące lub wręcz karygodnie głupie. Ważne jest więc, aby znacznie wcześniej przygotować się na rozmowę z nastolatkiem – synem czy córką. Jeśli matki wstydzą się rozmawiać z córkami, warto zaproponować im wizytę u ginekologa, bez konieczności badania.

Wizyta ta może mieć jedynie na celu uświadomienie dziewczyny o potencjalnych zagrożeniach wynikających z nieodpowiedzialnego podejścia do seksu. O czym opowie ginekolog? Przede wszystkim o zagrożeniu niechcianą ciążą oraz o sposobach antykoncepcji. Ważne jest również, aby zwrócił uwagę na potencjalne choroby, które mogą pojawiać się właśnie w czasie intensywnego współżycia – jedną z takich przypadłości są nadżerki, na szczęście niegroźna dla zdrowia.

Related Posts

Zuza studiuje zaocznie na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie fizjoterapię, a po godzinach działa jako redaktor kilku serwisów internetowych poświęconych zdrowiu i urodzie. W przyszłości chciałaby prowadzić największy w Polsce serwis gromadzący ekspertów medycyny w celu dostarczania informacji o zdrowiu człowieka.
© 2024 MKS Nekla - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress