Rozwój dziecka do pierwszego roku życia

Od chwili narodzin dziecka, w życiu całej rodziny dochodzi do szeregu zmian. Pojawienie nowego członka rodziny wymaga przyjrzenia się zamianom zachodzącym w jego percepcji świata, reakcjach itd. Okres od trzeciego do pierwszego roku życia to więc jedne z najważniejszych etapów jego rozwoju.

Początkowe fazy życia i rozwój dziecka

Okres trzeciego miesiąca życia dziecka to faza, w które malec potrafi podpierać się na obu przedramionach, jest to czas, w którym artykułuje także pierwsze ciągi sylabowe, dziecko podąża wzrokiem za źródłem dźwięku. Jest to czas, kiedy na buzi pojawia się uśmiech, nie utożsamiany już z grymasem. Dziecko porusza się żywo. W czwartym miesiącu życia, ręce dziecka są półotwarte, bawi się ono nimi, interesuje się intensywnie zabawkami. W piątym miesiącu życia – dziecko jest w stanie odróżnić ton głosu, jak i reaguje na mimikę twarzy, samo wydaje ciągi sylabowe. Reaguje śmiechem na zachowania innych ludzi wobec niego.

Rozwój dziecka i zmiany w szóstym i siódmym miesiącu życia

Szósty miesiąc związany jest z umiejętnością zmiany pozycji z brzucha na plecy. Potrafi chwytać zabawkę całą dłonią, przełożyć zabawkę z jednej ręki do drugiej. To także etap gaworzenia, odróżnia znane i obce twarze, inaczej na nie reagując. W siódmym miesiącu uwaga dziecka skupiona jest na osobach z jego otoczenia i ich ruchach oraz zachowaniach. Potrafi także przyciągnąć bliżej przedmiot, który znajduje się w jego zasięgu.

Ósmy i dziesiąty miesiąc życia dziecka

W ósmym miesiącu rozwój dziecka uwarunkowany jest umiejętnością podciągania do pozycji siedzącej, podpierając się, reagując głośno na zabawę w chowanego.

Przy końcu dziewiątego miesiąca życia małe dziecko rozpoczyna raczkować, potrafi swobodnie siedzieć samodzielnie przez około minutę. Potrafi podwajać sylaby, czy pić z trzymanego w rękach kubka. Dziesiąty miesiąc życia dziecka to etap, kiedy potrafi ono przyjąć pozycję skłaniającą do siadania z leżenia na brzuchu. Pojawia się nieskoordynowane raczkowanie. Dziecko samo stoi przy meblach, przy udziale kciuka chwyta małe przedmioty. Potrafi umiejętnie naśladować sylaby w dialogu.

Related Posts

Zuza studiuje zaocznie na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie fizjoterapię, a po godzinach działa jako redaktor kilku serwisów internetowych poświęconych zdrowiu i urodzie. W przyszłości chciałaby prowadzić największy w Polsce serwis gromadzący ekspertów medycyny w celu dostarczania informacji o zdrowiu człowieka.
© 2024 MKS Nekla - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress