Sprawdź co robić przy zapaleniu pochwy!

Zapalenie pochwy najpopularniejszą infekcją dróg rodnych kobiety

Infekcje zdarzają się każdemu człowiekowi bez względu na płeć czy wiek, ale w szerokiej gamie różnych przypadłości na szczególne miejsce zasługują kobiece infekcje intymne. Ich cechą jest często to, że rozwijają się w ukryciu nie dając o sobie znać póki nie zostaną wykryte podczas rutynowego badania, albo nie rozwiną do tego stopnia, ze zaczynają sprawiać problem w postaci bólu czy innych dysfunkcji. Zapalenie pochwy zazwyczaj leczy się farmakologicznie bez względu na jego rodzaj, dlatego warto słuchać swojego organizmu i kontrolować najmniejsze objawy, które nasuwają podejrzenie zakażenia.

Rodzaje infekcji kobiecych

Zakażenie pochwy i zewnętrznych części narządów płciowych nie zawsze jest wywoływane przez takie same czynniki, a co się z tym wiąże, miewa również zmienny przebieg. Wyróżnia się trzy najważniejsze rodzaje infekcji: kandydozę, waginozę i rzęsistkowicę. Pierwsza z nich pojawia się w wyniku zadomowienia w obszarze pochwy grzybów z gatunku Candida. Drożdżaki atakują czasami jamę ustną i różne załomki skóry, gdzie znajdują podatne ciepłe i wilgotne środowisko, jednak najczęstszym miejscem ich zadomowienia jest właśnie pochwa. Od nazwy gatunków Candida wzięła też nazwę kandydoza, czyli drożdżyca. Inną nazwą zapalenia pochwy o charakterze bakteryjnym jest waginoza, a jej przyczyną jest spadek liczby bakterii probiotycznych, pałeczek kwasu mlekowego i wprowadzeniem na ich miejsce bakterii chorobotwórczych. Trzecią grupę infekcji wywołuje pierwotniak przenoszony drogą płciową nazywany rzęsistkiem pochwowym.

Kiedy do lekarza?

Wizyta u ginekologa jest standardowych etapem każdej dysfunkcji układu płciowego, dlatego przy pojawieniu się jakichkolwiek symptomów wskazujących na zapalenie pochwy warto skorzystać z konsultacji. Samodzielnie trudno jednoznacznie rozpoznać rodzaj zakażenia i zarazem zastosować odpowiednie leki. Te ostatnie bywają dostępne w Internecie, jednak trudno opisać konsultantowi objawy, których nie potrafi się sprecyzować samodzielnie. Niekiedy też infekcje wymagają dodatkowych badań i stosowania silniejszych leków, których nie da się kupić bez porozumienia z lekarzem. Warto pamiętać, że nieleczone zapalenie pochwy może doprowadzić do zakażenia głębszych partii narządów, a także układu moczowego.

Related Posts

© 2024 MKS Nekla - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress