USG – profilaktyka i pomoc w leczeniu

Zastosowanie ultrasonografu początkowo nie miało nic wspólnego z dziedziną medycyny. Miał on służyć inżynierom do wykrywania wad różnego pochodzenia w metalach. Ostatecznie aparaty te swoje miejsce znalazły ośrodkach medycznych i służą tam do dzisiaj.

Zastosowanie ultrasonografii w medycynie

usg-tarczycy

Zastosowanie ultrasonografu jest niezwykle powszechne i wręcz niezastąpione. USG, dzięki całej aparaturze, jest w stanie wykorzystywać ultradźwięki, które służą do uzyskania pewnego obrazu. Zbadana w ten sposób może być niemal każda część ciała, narządy wewnętrzne, a nawet tkanki ciała. Jest to metoda w pełni bezpieczna, pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Aparatura w sposób szybki i niezwykle dokładny podaje na ekranie obraz danego miejsca. Wykonuje się w ten sposób choćby USG piersi. Wszystkie kobiety, które ukończyły trzydziesty rok życia powinny przeprowadzać takie badanie regularnie. Jest to jedna z najbardziej skutecznych części programu mającego na celu wykrycie raka na jak najbardziej wczesnym etapie jego rozwoju. W profilaktyce tej choroby ultrasonograf oddaje więc wielkie zasługi. Samo badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka chwil. Warto je poświęcić dla swojego zdrowia.

Jak przygotować się do badania USG ?

Badanie powinno być jednak poprzedzone wizytą w gabinecie lekarskim. Szczególnie powinno być wykonane, jeżeli ktoś w rodzinie chorował, bolą nas piersi lub wyczuwamy w nich pewne zmiany. Z kolei wskazaniem do echokardiografii, czyli USG serca powinny być choroby takie jak zapalenie mięśnia sercowego lub choroba zakrzepowo-zatorowa i inne. Są trzy rodzaje takiego badania – przezprzełykowa, przezklatkowa oraz dopplerowska, przy czym tylko ta pierwsza jest inwazyjna, po należy podać pacjentowi znieczulenie, a przez przełyk wprowadzana jest sonda. Podczas dwóch kolejnych badań wykorzystywany jest aparat ultrasonograficzny, więc jest to badanie nieinwazyjne. Badania pomagają odkryć nieprawidłowości w pracy serca, zmiany w jego budowie oraz przepływ krwi i wydolność żył oraz tętnic. Lekarz podejmuje decyzję, które z nich ma być wykonane. Więcej informacji znajdziecie pod adresem:https://salvemedica.pl/usg