Witamina D – słońce w pigułce

Witamina D jedna z najważniejszych witamin dla naszego organizmu. Jest nam niezbędna zarówno w wieku niemowlęcym, dziecięcym jak i dorosłym. Zatem co należy o niej wiedzieć, aby prawidłowo ją suplementować?

Witamina D – słońce w pigułce

Słońce stanowi podstawowe źródło witaminy D, która jest syntezowana pod wpływem działania promieni słonecznych (promieniowania UVB). Jej prawidłowy poziom zapewnia nam dobre samopoczucie, prawidłowy rozwój i dobre zdrowie. Cenną wiedzę na temat witaminy D zapoczątkowały badania nad krzywicą amerykańskiego biochemika E. V. McCollum’a, któremu możemy być wdzięczni za odkrycie tego „słonecznego eliksiru”.

Działanie witaminy D na organizm człowieka

Witamina D to cenne źródło dobrego zdrowia i samopoczucia. Te dwie podstawowe korzyści z odpowiedniego suplementowania witaminy D, wynikają z szeregu korzyści jakie przynosi ona dla naszego organizmu. Witamina D utrzymuje prawidłowy poziom wapnia we krwi przez hamowanie ich nadmiernego wydalania z organizmu. Dodatkowo stanowi niezbędny składnik do właściwego formowania się układu szkieletowego. Pozytywnie wpływa na układ nerwowy i układ mięśniowy człowieka oraz wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego.

Jak utrzymywać prawidłowy poziom witaminy D?

Witamina D w zbyt małej oraz zbyt dużej ilości w naszym organizmie może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego warto dbać, znajdowała się ona na odpowiednim poziomie, a jeśli odczuwamy jej braki, należy skonsultować się z lekarzem.

Witaminy D należy przede wszystkim szukać u źródła, jakim jest słońce. Jeżeli tylko mamy możliwość, warto zadbać o codzienną ekspozycję na słońcu, którą można połączyć z krótkim spacerem dla zdrowia. Jeśli jednak aura nie jest sprzyjająca lub nie mamy czasu na przyjęcie odpowiedniej dawki słońca, należy zadbać o jej właściwe suplementowanie.

Przyjmowanie witaminy D powinno być dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Wiek, masa ciała, stan zdrowia czy nawet karnacją mają ogromny wpływ na zróżnicowanie poziomu witaminy D u różnych ludzi. Warto zatem korzystać z konsultacji z lekarzem, który określi jaką dawkę należy przyjmować i w jakich okresach czasu należy to robić.

D jak dieta?

Owszem, uzupełnianie witaminy D można również wspierać poprzez dobranie odpowiedniej diety. Produkty, które są szczególnie bogate w witaminę D to żółtko jajka, masło, tłuste ryby oraz pełnotłuste produkty mleczne. Pamiętajmy, że dieta to niestety tylko dobry początek. Jeżeli wyraźnie odczuwamy braki witaminy D lub mamy stwierdzony jej niedobór jej uzupełnianie należy wdrożyć poprzez odpowiednią suplementację.

Related Posts

Administrator serwisu Nowości-Kosmetyczne.pl, właściciel salonu SPA oraz praktyk fryzjerstwa w Warszawie. Po godzinach prowadzi sklep z kosmetykami i produktami linii "beauty".
© 2024 MKS Nekla - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress