Zdrowie dziecka zagrożone przez alergie

Uczulenia na różnego typu substancje, które nas otaczają są normalnym zjawiskiem. Określa się je, jako alergie, a dotyczą zarówno osób dorosłych jak i najmłodszych. Alergia u dzieci jest jednak częstszym zjawiskiem z powodu znacznie mniejszej zdolności organizmu do obrony. Wystarczy wziąć choćby pod uwagę skórę, która u dziecka jest o wiele delikatniejsza, dzięki czemu przenika ją o wiele więcej szkodliwych substancji. Ilość alergii warunkujących zdrowie dziecka wciąż wzrasta, co zapewne jest spowodowane zmieniającym się na niekorzyść środowiskiem, chociaż z drugiej strony z pewnością czynnikiem wpływającym będzie też znacznie mniejsza śmiertelność niemowląt.

Alergia u niemowląt

Jak się ma alergia u dzieci do tego ile noworodków przeżywa? Przede wszystkim zależność sprowadza się do tego, że dzisiejsza medycyna ratuje nawet te najsłabsze, którym jeszcze 50 lat temu na pewno nie udałoby się przeżyć. Słabe dzieci, to podatność na choroby, wady i alergie.

Szczególnie te ostatnie mają pole do popisu, bo delikatne i wrażliwe organizmy reagują na każdy czynnik zewnętrzny. Alergia u dzieci może być łagodna, ale może też mieć przebieg tak ostry, że zdrowie dziecka jest poważnie zagrożone i maluch wymaga hospitalizacji i specjalnych warunków leczenia. Niektóre z nich przez długi czas muszą mieć też stwarzane specjalne warunki do zamieszkania.

Infekcja czy alergia

Alergia u dzieci może mieć bardzo różną postać, a często też kojarzy się właśnie z infekcją. Jak rozróżnić czy to, co dotyka malucha jest zwykłą infekcją czy też objawem alergicznym? Przede wszystkim o alergii u dzieci możemy mówić, jeśli występujące infekcje powtarzają się często i nawet długi okres uczęszczania do przedszkola nie zmienia tego faktu, a zdrowie dziecka wciąż jest zaburzone. Szczególnie mogą o tym świadczyć nawrotowe zapalenia uszu, oskrzeli czy płuc.

Alergia u dzieci przejawia się także chronicznym katarem, często kaszlem. Alergiczne dzieci ciągle pociągają nosem, podcierają go, często ręką lub rękawem, miewają zaczerwienienia oraz dość charakterystyczną poprzeczną zmarszczkę od wciągania kataru. Inne cechy, jakimi przejawia się alergia u dzieci są zmiany skórne, takie jak szorstkie łokcie, policzki, pokrzywki i inne rodzaje nawracających wykwitów.

Related Posts

Zuza studiuje zaocznie na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie fizjoterapię, a po godzinach działa jako redaktor kilku serwisów internetowych poświęconych zdrowiu i urodzie. W przyszłości chciałaby prowadzić największy w Polsce serwis gromadzący ekspertów medycyny w celu dostarczania informacji o zdrowiu człowieka.
© 2024 MKS Nekla - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress