Zgaga i niestrawność w ciąży – co robić?

Okres ciąży jest wspaniałym okresem dla kobiety. Jednak mimo radości, którą odczuwamy podczas trwania ciąży, należy liczyć się także z tym, że ten stan przynosi za sobą wiele różnych nieprzyjemności zdrowotnych.

Najbardziej dokuczliwe są poranne mdłości. Cierpi na nie prawie każda ciężarna, pojawiają się najczęściej w pierwszym trymestrze, jednak zdarza się też, że trwają do końca ciąży. Często pojawia się tez nadwrażliwość na zapachy i różne przyprawy, które powodują u ciężarnej kobiety odruch wymiotny. Nie jest to przyjemne. Do tego dochodzą problemy z puchnięciem stóp czy nóg. Ciężarne kobiety nie mogą stać zbyt długo, ponieważ powoduje to wieczne opuchlizny, a z drugiej strony muszą się ruszać, aby organizm był w formie.

Apetyt w ciąży i późniejsze problemy z trawieniem

Często ciężarna kobieta miewa zachcianki, ale tym samym pojawiają się problemy z układem pokarmowym. Okazuje się, że na niestrawność cierpi większość przyszłych mam, jest ona bardzo powszechnym problemem. Hormony produkowane w ciąży powodują, że mięśnie gładkie przewodu pokarmowego rozluźniają się, przez co pokarm przesuwa się dużo wolniej po układzie pokarmowym. Organizmowi brakuje odpowiedniej perystaltyki, która pomoże ten pokarm przesunąć, przez co pokarm zalega w organizmie przez dłuższy czas. Powoduje to problemy z niestrawnością, której najczęściej towarzyszy jeszcze zgaga. Tych problemów nie można uniknąć, nawet jeżeli większość kobiet chciałaby na nie przestać cierpieć.

Jak radzić sobie z niestrawnością?

Można jednak złagodzić ich działanie i pomóc sobie, dzięki czemu problem będzie mniej odczuwalny lub będzie pojawiał się rzadziej. Na pewno trzeba jeść kilka małych posiłków bez pośpiechu. Unikać należy także smażonego i tłustego jedzenia, oraz jedzenia zbyt dużej ilości na raz. Po posiłku lepiej jest zdecydować się na spacer, powolny spacer i odrobina ruchu, oczywiście bez przesady, ponieważ w innym przypadku nie jest to też polecane, pomagają poprawić trawienie, jednak spacer musi być naprawdę umiarkowany. Pomocne jest również skupienie się na jedzeniu i dokładne przeżuwanie każdego kęsa. W razie jakiś poważniejszych kłopotów należy zwrócić się do lekarza.

Related Posts

Zuza studiuje zaocznie na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie fizjoterapię, a po godzinach działa jako redaktor kilku serwisów internetowych poświęconych zdrowiu i urodzie. W przyszłości chciałaby prowadzić największy w Polsce serwis gromadzący ekspertów medycyny w celu dostarczania informacji o zdrowiu człowieka.
© 2024 MKS Nekla - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress