Ziołowe lekarstwa rozwiązaniem problemów na wzdęcia?

Skuteczność ziół dziś już raczej nie dziwi, choć minęły czasy, kiedy wierzono w ich magiczne moce i bezwzględną skuteczność. Zaledwie dwieście lat temu wierzono, że zdrowe rośliny mogą wyleczyć każdą chorobę i udawano się po zioła do zielarza przy najmniejszej nawet dolegliwości. Dziś wiele osób odnosi się sceptyczne do tej wszechmocnej siły roślin leczniczych i uświadamia sobie, że mogą one pomóc, ale nie są skutecznym remedium na wszystko. Przyczyniła się do tego zapewne nauka a także rozwój chorób cywilizacyjnych i mutowanie wirusów, którym nie wystarcza już herbata z dzikiej róży.

Moc natury

Zioła jednak z rozsądkiem, pod kontrolą lekarzami w stosownych proporcjach rzeczywiście mogą pomóc w wielu sytuacjach. Z pewnością regulują i stabilizują pracę organizmu, uzupełniają pewne niedobory, pozwalają na wyrównanie funkcji życiowych i często działają osłonowo oraz wspomagająco w procesie leczenia. Często też zioła usuwają skutki uboczne działania środków farmakologicznych oraz likwidują drobne dolegliwości bólowe i regulują poziom wody w organizmie. Zawarte w preparatach olejki wykazują wiele różnych pozytywnych oddziaływań na organizm. Olejek miętowy i mentol to doskonały lek na wzdęcia i problemy trawienne. Olejek lawendowy ma właściwości uspokajające, a cytrynowy uodparniające. Z kolei esencja z cynamonu czy goździka działa przeciwbakteryjnie i odkażająco.

Od olejku do wywaru

Olejki znane są ze swoich dobroczynnych właściwości od stuleci, a w wielu rejonach świata za ich niewielką porcję ludzie są skłonni płacić ogromne pieniądze. Ich pozyskiwanie bywa trudne i kosztowne. Przykładowo słynny bułgarski olejek różany wymaga poświęcenia 3 tysięcy róż, aby otrzymać zaledwie 1 gram substancji. Można sobie wyobrazić ile roślin poświęciło swoje wartościowe składniki, skoro w większości produktów ziołowych jest ich aż sześć. W rzeczywistości na preparat składają się tylko niewielkie ilości dobroczynnych substancji skomponowane w postaci alkoholowego roztworu, a zażywane po kilka kropel pozwalają na długie korzystanie z ich leczniczych mocy.

Na trawienie i katar

Poszczególne składniki sprawdzane były przez pokolenia zarówno, jako lek na wzdęcia, odkażający czy przeciwbólowy i to nie tylko w dzisiejszej kombinacji, która jest znana jeszcze od czasów średniowiecza, ale przede wszystkim każda z roślin składowych stanowi lek sama w sobie. Każdego dnia zjada się cytryny, wypija miętową herbatę czy dodaje goździki do pieczonego ciasta lub mięsa nie zdając sobie sprawy, że uodparniają, odkażają, leczą, poprawiają kondycję organizmu.